Dünyanın en büyük Leonardo Da Vinci sergisi Türkiye’de açılacak/ Leonardo gibi düşünmenin yöntemi

Rönesans döneminin sembol isimlerinden Leonardo Da Vinci’ye adanmış dünyanın en büyük ve en kapsamlı sergisi ‘Leonardo Da Vinci Expo’, İstanbul’da ziyaretçileriyle buluşacak.

sergi-620x400

Maslak’taki UNIQ Müzesi ‘Leonardo Da Vinci Expo: Dahi İstanbul’da’ adıyla 14 Aralık’da Da Vinci’nin orijinal eskizlerinden oluşturulan 100 replika ile orijinal el yazması, tablo ve çizimlerin de dahil olduğu 200’e yakın esere ev sahipliği yapacak.

Sergi, 7 Nisan 2018’e kadar ziyaretçilere açık olacak.

Dünyanın en büyük ‘Leonardo Da Vinci Makineleri Koleksiyonu’ndaki eserler orijinal tasarımlara bağlı kalınarak ahşap ve metalden yapıldı. Replikalarda tek bir vida dahi kullanılmadı. Replikalardan bazıları orijinal boyutlarında, bazıları ise 60 santimetre ile 5 metre arasında değişiyor.

EN DİKKAT ÇEKEN REPLİKA: HALİÇ KÖPRÜSÜ 

‘Leonardo Da Vinci Expo: Dahi İstanbul’da’ sergisinin en önemli eseri ise 7 metre boyutundaki Sultan II. Beyazıt döneminde inşa edilmek istenen Haliç Köprüsü… 1502′de dünyanın en büyük, en güzel köprüsünü inşa etmek isteyen Da Vinci, Sultan II. Beyazıt’a bu talebiyle ilgili bir mektup göndermiş ancak köprü inşa edilmemişti. 2001′de Norveç’te üstgeçit olarak inşa edilen köprü, küresel ısınmaya dikkati çekmek amaçlı buz maketleriyle de dünyanın çeşitli yerlerinde sergilenmektedir.

30 orijinal belge bu sergide

Sergi Michelangelo, Albrecht Dürer, Giorgio Vasari, Donatello, Verrocchio, Giambologna, Raphael, Francesco Guardi ve Canaletto gibi Rönesans’ın diğer önemli sanatçılarının Da Vinci eserlerinden ilham alarak sunduğu örneklere ve orijinal belgelere de ışık tutuyor.

kaynak: dha


Yazar Michael Gelb, “Öğrenme ve yaratıcılık konusunda neredeyse sınırsız bir potansiyele sahipsiniz.” diyor. Geçtiğimiz günlerde Singularity Üniversitesi‘nde yaptığı bir konuşmada Gelb, tarihin en büyük düşünürlerinden Leonardo da Vinci’den örnekler sunarak içimizdeki potansiyeli en üst seviyeye çıkarma konusundaki fikirlerini paylaştı.

Gelb, da Vinci gibi düşünmenin içimizdeki gizli kalmış yetenekleri ortaya çıkarabileceğini, zihinlerimizi genişletebileceğini ve düşündüğümüzden çok daha fazlasını başarmamızı sağlayabileceğini söylüyor. Gelb, yaptığı konuşmada üstün yetenek için temel oluşturduğuna inandığı 7 da Vinci ilkesini paylaştı. İlkelerin detaylarını Gelb’in How to Think Like Leonardo da Vinci (Leonardo da Vinci gibi Düşünmek) adlı kitabında bulmak mümkün.

Merak. Hayata karşı dindirilemeyecek derecede meraklı bir yaklaşım izlemek. Gelb, “Da Vinci gelmiş geçmiş en meraklı insandı. Her şeyi merak ediyordu. Her şeyi bilmek istiyordu; gerçeklik, güzellik, iyilik…”

Merakımızı artırmak ve sürekli canlı tutmak için ne yapabiliriz? Gelb, dinleyicilere en iyi fikirlerinin akıllarına neredeyken geldiğini sordu. İnsanların birçoğu, duşta, plajda ya da gece saatlerinde yaratıcı fikirler bulduklarını söyledi. Bu üç cevabın ortak noktası ise; hepsinde rahatlama eğiliminde olmamız. Aşırı meşgul ve stresli olmak, genellikle merakı ve yaratıcılığı artırmıyor. Düşünmek ve merak etmek için kendinize zaman ayırın.

İspat. Bilgiyi her zaman tecrübe ile sınamak. Da Vinci, orijinal bir düşünür olması gerektiğini biliyordu. Onun zamanında, özgür düşüncenin önündeki en büyük engel kiliseydi. Gelb, “Bugün bizim önümüzdeki engel ise dünyada çok fazla bilgi olması. Önümüzde uzanan bilgi kirliliği denizinden kurtulup da kendi kendimize düşünme işini nasıl başaracağız?” diyor. Gelb, dinleyicilere yaşamlarında karşılaştıkları durumlara ve zorluklara farklı açılardan bakarak etraflarındaki dikkat dağıtıcı şeyleri bir kenara bırakabilmeyi tavsiye ediyor.

Hissetme. Tecrübenin açıklığa kavuşması için hislerin sürekli olarak geliştirilmesi. “Bir Olimpiyat atletinin vücudunu geliştirdiği gibi da Vinci de duyusal farkındalığını geliştirdi.” diyen Gelb, yaşlandıkça hislerimizi keskinleştirmenin en temel yolunun farkındalık olduğunu ekliyor. ‘Güzellik’ hakkında her gün düşünmek yaşamın tadını çıkarmanın anahtarlarından biri. Gelb, “‘Hayatımı her gün nasıl güzelleştirebilirim?’ diye kendinize sorun.” diyor.

Sfumato (Rönesans Dönemi’nde kullanılan resim tekniklerinden biri. En iyi örneğinin da Vinci’nin Mona Lisa tablosu olduğu düşünülüyor.) Belirsizliği ve kuşkuyu kabullenme gönüllülüğü.

Karmaşık sorunlarla uğraşmak, belirsizliğin de beraberinde gelebileceğini kabul etmek anlamına geliyor. Yerleşmiş inanışlara ya da kurallara çok fazla kulak vermek, karmaşık sorunların üstesinden gelmeye yardımcı olmayacaktır. Gelb, “Yaratıcı insanların bilinmeyeni kucaklama kabiliyeti vardır.” diyor.

Bilim ve Sanat. Bilim ve sanat, mantık ve hayal gücü arasında denge kurmak.

İki farklı ucu dengelemek, dünyayı daha iyi anlamamıza ve bütün zihnimizle düşünmemize yardımcı olur. Gelb, seçkin bilimcilerin genellikle sanatla da ilgilendiğini söylüyor. Ortalama bir insana göre Nobel ödüllü kişilerin sanatla ilgilenme ihtimalleri daha fazla oluyor. Bütün mesele dengeyi kurabilmek.

Vücudi olma. İki eli kullanabilme, vücudu zinde tutma ve dengeyi sağlama.

Tıpkı beynimizin farklı bölgelerini dengelemek gibi, sağlığımızı korumak için vücudumuzu da dengelemeliyiz. Yaptığımız seçimlerin sağlığımız üzerinde de etkisi olduğunu unutmamalıyız.

Bağlantı kurma. Etraftaki her şeyin ve her olayın bağlantısını kavrayabilme.

Gelb, “İyi organize olamamak kavrama gücünü engeller.” diyor. Gelb’e göre, büyük bir işte ilerleme kaydedebilmenin en önemli yolu öncelikle üretip daha sonra organize olmak.

Da Vinci’nin insanın içindeki potansiyeli açığa çıkarma yaklaşımları, günümüzde sağlıkla ilgili kabul gören fikirlerle uyuşuyor. Bir sonraki Mona Lisa’yı çizecek olan bizler olmasak da, günlük hayatta da Vinci’nin ilkelerini aklımızda tutmak kendi yaratıcı gücümüzü gün yüzüne çıkarmaya yarayabilir.

kaynak: dunyahalleri

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s